La data de 30 iunie, în jurul orei 19:30, polițiștii nem’eni au efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autoturism, ce se deplasa pe strada Brazilor.
Conducătorul auto, în vârstă de 39 de ani, din Tașca a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,49 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Astfel, a fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
La aceeași dată, în jurul orei 19: 40, polițiștii au depistat în localitatea Ghindăoani, un autoturism condus de un bărbat de 49 de ani, din aceeași localitate.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 1,02 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Tot ieri, 30 iunie, în jurul orei 20:30, polițiștii au fost sesizați prin apel 112 cu privire pa faptul că, un conducător auto posibil băut se deplasează pe o stradă dinn municipiul Roman.
Acesta a fost depistat de polițiști pe bulevardul Nicolae Bălcescu, din municipiul Roman, stabilind că este vorba de un tânăr de 25 de ani, din Cordun.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 1,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, refuzând recoltarea de probe biologice.
Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că bărbatul în cauză nu deține permis de conducere.
A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și refuz prelevare probe biologice.