Sportivii anului 2015 premiați la Gala Anului Sportiv – Neamț. Fotografii

Galaria foto și lista sportivilor și antrenorilor premiați în cadrul Galei Sportului Nemțean 2015. De asemenea, găsiți numele celor mai buni la fiecare categorie în parte: sporturi olimpice, sporturi neolimpice, cel mai bun club sportiv, cea mai bună unitate de învățământ conform rezultatelor din 2015 și premii speciale.

 

Sectiunea C

Premii si Distinctii Speciale

 

  NUMELE SI PRENUMELE SPORTIVULUI RAMURA DE SPORT DESCRIERE
1 Lăcătuşu Constantin ALPINISM – ESCALADĂ ASCENSIUNI ÎN PREMIERĂ ÎN HIMALAYA – ACŢIUNE UMANITARĂ NEPAL
2 Urzică Vladimir FOTBAL ARBITRU FOTBAL PURTĂTOR DE ECUSON FIFA DIN 2014 – PRIMUL ARBITRU DIN NEAMŢ CARE A OFICIAT MECIURI ÎN GRUPELE EUROPA LEAGUE
3 Enache Constantin FOTBAL ANTRENORUL ECHIPEI NATIONALE U19 A ROMÂNIEI – PRIMUL NEMŢEAN NUMIT CA SELECŢIONER AL UNEI NAŢIONALE A ŢĂRII NOASTRE
4 Vornicu Cristian FOTBAL DE SALĂ DELEGAT UEFA – PRIMUL NEAMŢEAN DELEGAT UEFA
5 HCM ROMAN

Antrenori: Pera Florentin şi Layăr Viorel

HANDBAL

 

CALIFICĂRI ÎN OPTIMILE DE FINALĂ ALE CUPEI CUPELOR (ED.2014-2015) ŞI ÎN OPTIMILE DE FINALĂ ALE CUPEI EHF (ED.2015-2016)
6 Diana Ţigănaşu ATLETISM RECORD NAŢIONAL JUNIORI 3, ÎN SALĂ – ARUNCAREA GREUTĂŢII
7 Drob Raluca RADIOAMATORISM CEA MAI TÎNĂRĂ CAMPIOANĂ NAŢIONALĂ DIN ISTORIA FEDERAŢIEI ROMÂNE DE RADIOAMATORISM

 

 

 

 

CEL MAI BUN CLUB AL ANULUI 2015

 

CS CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ
CEA MAI BUNĂ UNITATE ŞCOLARĂ A ANULUI 2015

 

LPS PIATRA NEAMŢ
PREMIUL “VIOREL ROŞIORU” PENTRU CEL MAI BUN REZULTAT DIN 2015 AL UNEI ECHIPE DE JUNIORI LPS ROMAN – ECHIPA DE FOTBAL , LOCUL 1 ONSS LICEE, ANTRENOR – LUPUŞORU CONSTANTIN

 

Sectiunea B

Sporturi Neolimpice

 

  • Cel mai bun sportiv, categoria sporturi neolimpice, Giurgi Alexandru, Arte marţiale – Qwan Qi Do, CS Bao Roman.
  • Cel mai bun antrenor, categoria sporturi neolimpice, Cristea Mihai, Arte marţiale – Qwan Qi Do, CS Bao Roman.

 

  NUMELE SI PRENUMELE SPORTIVULUI NUMELE SI PRENUMELE ANTRENORULUI CLUBUL SPORTIV REZULTATUL SPORTIV
1 Giurgi Alexandru – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –         Locul 3, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba TrhaoQuyen.

–         Locul 3, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba CoVaDao.

–         Locul 2, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba interarme.

2 Leahu Maria – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –            Locul 2, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba TrhaoQuyen
3 Agafiţei Vladu Andrei – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –         Locul 3, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba TrhaoQuyen.
4 Burcaş Elena – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –            Locul 2, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba de lupta.
5 Pavel Mihai Cătălin – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –         Locul 2, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba de lupta.
6 Cristea Mihai Cezar – Qwan Qi Do Cristea Mihai CS Bao Roman –         Locul 3, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba de lupta.

–            Locul 2, Campionatul Mondial de Qwanqido, Seniori, Belgia, Bruxelles, 02-05 aprilie 2015, proba interarme.

7 Barcan Bogdan – Karate EUREKA Ionuţ Ştefănescu CS Ronin Piatra Neamt –         Locul 2, kumite individual, Campionatul European  Seniori IKU, Portugalia, 26.05.2015.

–         Locul 3, kumite echipa, Campionatul European IKU, Portugalia, 26.05.2015.

–            Locul 3 kumite echipa rotativ, Campionatul European Seniori IKU, Portugalia, 26.05.2015.

–         Locul 3, kumite individual, Campionatul European Seniori WadoRyo, 2015.

8 Cojoc Claudiu  – Karate EUREKA Aanicăi Dan CS Sakki International Piatra Neamt –         Locul 1, kumite individual, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.

–                                                         Locul 1, kumite echipa, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.

–         Locul 3, kumite echipa, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.

9 Asavei Alexandra  – Karate EUREKA Aanicăi Dan CS Sakki International Piatra Neamt –         Locul 2, kumite echipe, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.

–         Locul 2, kumite echipa shobu, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.

10 Istrate Ştefan  – Karate EUREKA Aanicăi Dan CS Sakki International Piatra Neamt –         Locul 2, kata individual, Campionatul Mondial Juniori, Slovenia, 05-06 nov 2015.
11 Macsim Mihaela – Radioamatori Paisa Gheorghe CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 2, telegrafie viteza, Campionatul Balcanic Juniori 1.

–         Locul 3, Campionatul Mondial Juniori 1, Ohrid Macedonia, 9-13 septembrie 2015.

12 Dumitru Angelica – Radioamatori Paisa Gheorghe CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 3, Campionatul Mondial Juniori 1, Ohrid Macedonia, 9-13 septembrie 2015.
13 Cojocaru Lucian – Radioamatori Paisa Gheorghe CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 3, Campionatul Mondial Seniori 1, Ohrid Macedonia, 9-13 septembrie 2015.
14 Ionel Emilian  – Radioamatori Paisa Gheorghe CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 3, Campionatul Mondial Seniori 2, Ohrid Macedonia, 9-13 septembrie 2015.
15 Vicu Codrin – Karate Fudokan

 

 

Pintilie Paul CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 2 kata echipa, Campionatul European Cadeti, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–                                                         Locul 1, kumite echipa Romaniei, Campionatul European Cadeti, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 1, kumite individual, Campionatul European Cadeti, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 2 kata echipa, Campionatul Mondial Cadeti, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

–         Locul 1 kumite echipa Romaniei, Campionatul Mondial Cadeti, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

–         Locul 3 kumite individual, Campionatul Mondial Cadeti, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

16 Băluţ Marian – Karate Fudokan Pintilie Paul CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 2 kata echipa, Campionatul European Cadeti, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 2 kata echipa, Campionatul Mondial Cadeti, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015

17 Sava Teodor – Karate Fudokan Pintilie Paul CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 2 kata echipa, Campionatul European Cadeti, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–                                                         Locul 2 kata echipa, Campionatul Mondial Cadeti, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015

18 Huţupan Eliza – Karate Fudokan Cătălin Bunghez CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 2 Kumite echipa, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 3 Kumite individual, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

19 Berbecaru Mihnea – Karate Fudokan Cătălin Bunghez CS Ceahlaul Piatra Neamt –         Locul 3, kumite echipa, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 3 kumite, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

20 Şerban Horia – Karate Fudokan Cătălin Bunghez CS Ceahlaul Piatra Neamt –             Locul 3 kumite echipa, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–             Locul 2 kumite individual, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–             Locul 3 kumite ju ipon, Campionatul European Copii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

21 Pintilie Paul – Karate Fudokan

 

 

CS Ceahlaul Piatra Neamt –                                                         Locul 1 spargeri, Campionatul European Veteranii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–                                                         Locul 2 kumite, Campionatul European Veteranii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–         Locul 3 kata, Campionatul European Veteranii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–          Locul 2 fuku go, Campionatul European Veteranii, Napoli,Italia, 27-31 martie 2015.

–          Locul 3 kumite individual, Campionatul Mondial Veterani, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

–          Locul 3 kata individual, Campionatul Mondial Veterani, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

–          Locul 3 fuku go, Campionatul Mondial Veterani, Fudokan, Belgrad, Serbia, 05-06 decembrie 2015.

 

Sectiunea A

Sporturi Olimpice

 

  • Cel mai bun sportiv, categoria sporturi olimpice, Grăpinoiu Ana Maria, Canotaj, CS Ceahlăul Piatra Neamţ.
  • Cel mai bun antrenor, categoria sporturi olimpice, Gavril Valentin, Canotaj, CS Ceahlăul Piatra Neamţ.

 

 

  NUMELE SI PRENUMELE SPORTIVULUI NUMELE SI PRENUMELE ANTRENORULUI CLUBUL SPORTIV REZULTATUL SPORTIV
1 Grăpinoiu Ana Maria – Canotaj Gavril Valentin CS Ceahlaul Piatra Neamt –          Locul 1, 4 vasle, Campionatul European de Juniori, 23-24 mai 2015.

–          Locul 7, 4 vasle, Campionatul Mondial de Juniori Brazilia 2015.

2 Obreja Mihaela – Lupte libere Artenie Dumitru Clubul Atletic Roman –          Locul 2, Campionatele Mondiale de lupte pe plaja Seniori, 11-14 iunie 2015 Mangalia.
3 Ţocu Elena – Lupte libere Artenie Dumitru Clubul Atletic Roman –          Locul 2, Campionatele Mondiale de lupte pe plaja Juniori, 11-14 iunie 2015 Mangalia.
4 Bîrsan Alexandru – Canotaj Goliciu Petre CS Ceahlaul Piatra Neamt –          Locul 2, 4 rame, Campionatul European de Juniori, 23-24 mai 2015.
5 Burueană Lenuţa – Atletism Cojocaru Dan CS Ceahlaul Piatra Neamt –          Locul 4, Campionatele Balcanice Seniori sala, Istanbul, 2015, Greutate – 15.43m

–          Locul 1 Disc, Campionatul Balcanic Juniori, Pitesti, 04-05 iulie 2015.

–          Locul 1 Greutate, Campionatul Balcanic Juniori, Pitesti, 04-05 iulie 2015.

–          Locul 11, Cupa Europei la Aruncari lungi de tineret, disc 44.21m + Locul 9, greutate 14.80m

6 Musteaţă Marius Constantin – Atletism Floroiu Emil Clubul Atletic Roman –          Locul 2, sulita, Campionatul Balcanic Juniori, Pitesti, 04-05 iulie 2015.
7 Grăpinoiu Andreea Dinu Cornelia CS Ceahlaul Piatra Neamt –          Locul 1, Campionatul Balcanic de Cadeti, Iasi, 10-13 septembrie 2015.
8 Maxim Codrin – Lupte Greco-Romane Purcaru Ion CS Ceahlaul Piatra Neamt –          Locul 2, Cupa Europei Cadeti, Bucuresti, 07-10 mai 2015.
9 Ştefan Leonte – Echitaţie Leonte Gradinaru CS Romsilva Tg.Neamt –          Locul 3, pe Echipe, Campionatul Balcanic, Grecia, 03-06 septembrie 2015, Sarituri peste obstacole.
10 Gorgos Gabriela – Lupte Libere Artenie Dumitru Clubul Atletic Roman –          Locul 3, Campionatul Balcanic de Juniori, 22-25 octombrie, Turcia.
11 Vrabie Raluca Adriana – Atletism Ciortan Ioan Clubul Atletic Roman –          Locul 3, sulita, Campionatul Balcanic Serbia.

–          Locul 5, sulita, Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, Tibilisi, Georgia.

12 Antal Ana Maria – Atletism Danţiş Otilia LPS Roman –          Locul 3, saritura in inaltime, Campionatul Balcanic Juniori, Pitesti, 04-05 iulie 2015.
13 Petrariu Costin – Baseball Şerban Vasile CSS Tg. Neamt –          Locul 6, Campionatul European U12, 06-12 iulie 2015, Polonia.
14 Ţocu Marius

700 LEI

Antrenorul Echipei de Naţionale de Baseball a Romaniei, juniori 3 LPS Roman –          Locul 6, Campionatul European jun 3, 13-19 iulie 2015, Polonia.
PUBLICITATE
loading...