Rezultate remarcabile pentru dansatorii Ray’s Dance Piatra-Neamț

Weekend-ul acesta s-a desfăşurat la Brno, în Cehia, una dintre competiţiile importante din calendarul mondial de dans sportiv pe anul 2023 – GrandPrix Austerlitz .

S-au înscris la linia de start nu mai puțin de 384 de perechi din întreaga Europă dar şi din Africa de Sus şi Israel.

Lotul României a fost reprezentat de un număr de 3 perechi, printre care şi perechea pietreană de la Clubul Ray’s Dance, Alexandru-Marian Sabin şi Alessandra-Maria Dediu.

Cu o evoluție remarcabilă la Secțiunea WDSF Open Standard Juniori 2, Alexandru-Marian şi Alessandra-Maria au surclasat un număr de 25 de perechi, urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului şi ocupând locul 1.

Tot locul 1 şi medalia de aur au câştigat Alexandru şi Alessandra şi la Secțiunea WDSF Open Latino Junior 2, unde au depăşit 28 de perechi de dansatori.

Perechea Alexandru-Marian Sabin şi Alessandra-Maria Dediu vin după o altă competiție foarte importantă, Campionatul Național de 10 Dansuri, unde au câştigat titlul de Vicecampioni naționali la dans sportiv, la categoria Juniori 2.

La sfârşitul de săptămână 13-14 mai, sportivii Clubului de  Dans Sportiv Ray’s Dance au participat la Campionatul Național de 10 Dansuri și Cupa Brașov unde au obținut următoarele rezultate:

• Tablan Andrei & laza Anisia locul 2

Felicitări și semifinalistei Toma Sara , categoria fete solo debutante 8-9 ani și perechii Țobîrnac Rareş şi Gaman Bianca, semifinaliști ai Campionatului Național de 10 Dansuri 10-11 ani.

„Suntem mândri de evoluția voastră, a tuturor!”– declară antrenorul Ray’s Dance, Andrei Scrab.