Programul activităților și spectacolelor cu ocazia Zilelor Orașului Piatra Neamț


Program – Zilele Orașului – 2016

piatra.fest.201615-30 iunie – Expoziție de pictură „Arta plastică nemțeană – 2016”, realizată de Uniunea Artiștilor Plastici la Galeriile Lascăr Vorel
20 iunie – 20 iulie – Expoziția personală Laurențiu Dimișcă Bucureștii de astăzi. Viziunea artiștilor de mâine,la Hotelul  Central Plaza, organizator Fundația Outsider Art cu sprijinul AFCN și Institutul Cultural Român
23-26 iunie – Târgul Auto Piatra-Neamț 2016, în parcarea Galeriilor Olimp, organizator Camera de Comerț și Industrie Neamț
23-26 iunie – Campionatul National de Off Road –„Off road Trophy Piatra Neamt”, organizator Asociatia Corp-Club Off Road Piatra Neamț (plecările se vor face din Complexul Peste Vale, probele se vor organiza la Bâtca Doamnei)
24-26 iunie – FESTIVALUL NAȚIONAL DE MINIHANDBAL, organizator Direcţia Județeană pentru Sport și Tineret Neamţ, Sala de Sport „Ceahlăul” și în aer liber la Curtea Domnească
23-26 iunie – Expoziția personală de fotografie Marius Nicolae Florescu „Labirintul Portretelor”, Muzeul de Istorie Piatra-Neamț 

JOI
23 iunie 

AFIS.piatra.fest.201611:00-21:00  Festivalul de Folclor Comorile Neamțului, Sala mare a Consiliului Județean Neamț

17:00-18:30  Deschidere oficială pe Platoul Curtea Domneasca
Premierea elevilor olimpici ce au obținut rezultate bune la olimpiadele naționale și internaționale
Spectacol percuție SuperChill

18:30-19:00  Vernisaj expoziție de pictură „Arta plastică nemțeană – 2016”, realizată de Uniunea Artiștilor Plastici la Galeriile Lascar Vorel

19:00-20:30   Teatru – piesa „Dar… ce-ați crezut?!” după Nadejda Pușkina, la Teatrul Tineretului, intrarea liberă în ordinea solicitării locurilor,,Dar…ce ați crezut?!” după Nadejda Pușkina,,Dar…ce ați crezut?!” după Nadejda Pușkina ,,Dar…ce ați crezut?!” după Nadejda Pușkina

19:00-19:30  Finalizare proiect „O pata de culoare pentru orasul tau” al Fundației Outsider Art la Stadionul Municipal

19:00-21:00  Slujba Vecerniei și Procesiunea cu Sfintele Moaște – ajunul Sărbătorii Nașterea Sf. Ioan Botezătorul – Sânzienele, Biserica Sf. Ioan Domnesc

VINERI
24 iunie    

PROGRAM.piatra.fest.201608:00 – 12:00      Utrenia și slujba în cinstea Sărbătorii Nașterea Sf. Ioan Botezătorul, ocrotitorul municipiului și Hramul Bisericii Sf. Ioan Domnesc

 Ziua Universala a Iei și Sărbătoarea Sânzienelor (Platou Curtea Domnească)

13:00 – 14:00 Deschidere oficială șsi Deschiderea atelierelor demonstrative de meșteșuguri tradiționale: țesut-cusut (Rodica Ciocârtău-Pipirig), împletituri din sfoară, măști populare (Elena și Vasile Ciocârlan – Ștefan cel Mare), împletituri fibre vegetale (Carmen Mititelu – Horia), olărit, modelaj lut (Viorica Bugeaclău – Piatra-Neamț), cusături tradiționale (Gabriela Pruteanu – Piatra-Neamț)

14:00 – 16:00 Spectacol al ansamblurilor folclorice din județul Neamț
– Ansamblul folcloric Sânziene, comuna Tupilați;
– Ansamblul folcloric Izvoarele Borcutului, comuna Borca;
– Ansamblul folcloric Miorița, comuna Piatra-Șoimului/Ansamblul folcloric din comuna Săbăoani;
– Ansamblul folcloric Dor Vânătorean, comuna Vînători-Neamț;
– Atelier de împletit coronițe de Sânziene.

16:00-19:00 Îmbracă o ie și învață să dansezi românește!Lecții de dans popular oferite de dansatorii Ansamblului „Floricică de la Munte”

19.00-20.00 Spectacol al Ansamblului folcloric „Floricică de la Munte” dedicat obiceiurilor de Sânziene

20.00-21.30 Spectacol extraordinar  DINU IANCU SĂLĂJANU

SÂMBĂTĂ (Platou Curtea Domnească)
25 iunie

09:00-17:00 întreceri sportive – minihandbal, minibaschet, sah, arte marțiale și tir cu arcul, îndemânare biciclete; Organizator  Direcţia Județeană pentru Sport și Tineret Neamţ

15:00-18:00 Concurs maraton Deseneaza Orasul tău – organizator Arte.ro

17:00-19:30  momente artistice în Curtea Domnească (statui vivante, animatori pe picioroange)

19:30-20:00 Concert   Asteris

20:00-21:00 Concert   Los Anonimos

21:00-22:00 Concert   Raluka

22:00-23:00 Concert   Holograf

DUMINICĂ (Platou Curtea Domnească)
26 iunie

09:00-15:00    întreceri sportive – minihandbal, minibaschet, sah, arte marțiale și tir cu arcul, îndemânare biciclete; Organizator  Direcţia Județeană pentru Sport și Tineret Neamţ

17:00-19:30  momente artistice în Curtea Domnească (face painting, animatori pe picioroange)

19:30-20:30 Concert  Sub pod si Myopia

20:30-21:30 Concert  Freestay

21:30-22:30 Concert  Carla’s Dreams

PUBLICITATE
loading...