Situația alarmantă a zecilor de copii din Piatra-Neamț care nu au locuri în creșe a determinat prefectul județului Neamț să organizeze întâlniri cu reprezentanții instituțiilor implicate, pentru rezolvarea acestei probleme.
O astfel de întâlnire a avut loc astăzi, 4 iulie, la sediul Instituției Prefectului, la care au participat reprezentanții Primăriei Piatra-Neamț, ai părinților, directorul Creșei Piatra-Neamț, manageri ai unor instituții de învățământ din oraș și reprezentanți ai DSP și ISU Neamț.
Potrivit Primăriei Piatra-Neamț, Inspectorul Școlar General nu a fost prezent astăzi la întâlnire, „ignorând părinții și problema locurilor din creșe”.
Totodată, municipalitatea a găsit ca variantă de spațiu grădinița din Speranța și a dat asigurări că astăzi s-a făcut un pas important „pentru soluționarea acestei probleme existente de ani de zile.”
Comunicatul Primăriei Piatra-Neamț:
În urma întâlnirii de astăzi de la Instituția Prefectului, la care au participat reprezentanții Primăriei Piatra-Neamț, ai părinților, directorul Creșei Piatra-Neamț, manageri ai unor instituții de învățământ din oraș și reprezentanți ai DSP și ISU Neamț, s-au stabilit o serie de pași care vor fi urmați pentru soluționarea deficitului de locuri din creșe până la finalizarea proiectelor de modernizare a Creșei Precista și de construcție a două noi creșe pe strada Mihai Viteazul și în cartierul Văleni.
În primă fază, directorul Creșei Piatra-Neamț va transmite către Primărie o situație clară a copiilor care nu au fost admiși în prima etapă de repartizare la creșe, pentru a putea evalua corect necesarul de locuri, având în vedere că instituția noastră nu a fost informată oficial cu privire la nevoia de locuri pe care o are Creșa. Situația va fi actualizată pe măsură ce apar și înscrierile din etapa a 2-a și se finalizează înscrierile la grădiniță, după data de 18 iulie.
Deși Inspectorul Școlar General nu a fost prezent astăzi la întâlnire, ignorând părinții și problema locurilor din creșe, ISJ Neamț va fi înștiințat oficial pentru a solicita Ministerului Educației o suplimentare a locurilor la creșe, prin transformarea unor locuri de grădiniță după etapa finală de înscriere.
După întâlnirea de astăzi, părinții prezenți au mers într-o vizită la grădinița din Speranța, spațiu pe care Primăria l-a identificat pentru a amenaja acolo grupele de creșă necesare pentru acoperirea solicitărilor. Părinții care au fost astăzi în Speranța s-au declarat mulțumiți de condițiile de acolo, însă mai au rețineri, pe care Primăria își asumă că le va soluționa până la începerea activității, pe 1 septembrie.
Grădinița din cartierul Speranța oferă cele mai moderne condiții din oraș pentru desfășurarea activităților de educație și îngrijire, fiind o clădire complet nouă, și poate susține amenajarea unui număr mare de grupe de creșă.
Sâmbătă aceasta, de la ora 10:00 va mai avea loc încă o vizită la grădinița din Speranța pentru părinții interesați; mai multe detalii vor fi transmise pe site-ul Creșei Piatra-Neamț: https://www.cresapiatraneamt.ro/
Căutăm în continuare cele mai bune soluții pentru acoperirea deficitului de locuri din creșe, ne dorim o colaborare interinstituțională cât mai eficientă și ne bucurăm că astăzi, prin întâlnirea organizată la Instituția Prefectului, am mai făcut un pas pentru soluționarea acestei probleme existente de ani de zile.