Premiile Festivalului FLORILE CEAHLAULUI 2016


Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineret “FLORILE CEAHLĂULUI” a avut programat faza finală duminică, 20 martie. La sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamţ, iubitorii folclorului românesc au putut urmări evoluţia celor treizeci şi şapte de finalişti. După un maraton de peste cinci ore, juriul (compus din Elise Stan – etnomuzicolog şi realizator TV, Emilia Arcan, preşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, Florentina Buzenschi – expert în bunuri cu valoare etnografică – costume populare -,muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ, Iurie Levcic – preşedinte al Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Româneşti, Cernăuţi, Daniel Vasiliu Macovei – vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ,  Dorin Grama – director executiv Favorit TV, Tiberiu Groza – director artistic al Ansamblului “Dor Transilvan” din Cluj-Napoca, Călin Brăteanu – director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” al Consiliului Judeţean Suceava, Laurenţiu Ursache – profesor de muzică, realizator de emisiuni muzicale radio-tv), a hotărât premiile ediţiei a XXVIII-a a Festivalului – Concurs Naţional de Muzică Populară pentru Copii şi Tineret „FLORILE CEAHLĂULUI”:

Secţiunea CANTO (categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I – Ingrid Maria BOENGIU-FUGARU (Bucureşti);
Premiul II – Bianca Maria BĂISAN (Letea Veche, Bacău);
Premiul III – Maria Mihaela POHOAŢĂ (Cornu Luncii, Suceava);
Menţiuni: – Andreea Cosmina CHIŞE Oradea, Bihor); – Mara Iustina APETREI (Dumbrava Roşie, Neamţ);
Premiu special pentru ţinută artistică: – Eudochia Dumitriţa SINIŢA (sat Puhoi, raion Ialoveni, Republica Moldova);

Categoria de vârstă 15 – 19 ani:

Premiul I: – Ionuţ COCOŞ (Ialomiţa);
Premiul II: – Mihaela Denisa APETREI (Dolhasca, Suceava);
Premiul III: – Lorena Claudia CLAPA (Bistriţa-Năsăud);
Menţiuni: – Andrada Denisa OROS (Bihor); – Andreia Anamaria STECLARU (Suceava);
Premiu special al Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Româneşti, Cernăuţi– Ştefan Bogdan ŢÂRDEA (Târgu Neamţ, Neamţ);

Categoria de vârstă 20 -25 de ani:

Premiul I: – Taisia STRUGARU (Cernăuţi);
Premiul II: – Alex Florin VAIDA (Cluj);
Premiul III: – Adriana SITA (Mureş);
Menţiune: – Floarea Maria STICLEŢ (Gura Humorului, Suceava);

Secţiunea INSTRUMENTE TRADIŢIONALE:

Premiul I: – Matei VASILESCU (ţambal, Bucureşti).
Premiul II: – Ştefan Marian DRĂGOI (vioară, Vaslui);
Premiul III: – Eduard Florin LUPU (clarinet, Neamţ);
Menţiuni: – Carmen ROBA (nai, Suceava); – Vlăduţ ROBA (clarinet, Suceava);
Premiu special pentru interpretare: – Vlad Daniel BLAGA (vioară, Sălaj);
Premiul pentru cel mai frumos costum popular: – Andreia Anamaria STECLARU (Suceava);

TROFEUL „FLORILE CEAHLĂULUI”, ediţia a XXVIII-a, 18-21 martie 2016: Ioana ŞTEFAN (Suceava).

PUBLICITATE
loading...