În perioada 10.08.2015 – 23.08.2015, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamţ vor acționa pe linia combaterii excesului de viteză, în cadrul unei campanii coordonate de către Direcția Rutieră din cadrul I.G.P.R. și a campaniei preventive SPEED, desfășurate sub egida T.I.S.P.O.L.
Scopul acestei acţiuni este reprezentat de identificarea şi tragerea la răspundere a participanţilor la trafic care încalcă prevederile legale, axate în principal pe depăşirea limitei legale de viteză, precum și asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului rutier, prin prezenţa activă a efectivelor de poliţie pe sectoarele de drum cu trafic intens şi risc rutier ridicat.
Polițiștii rutieri vor acționa pe parcursul a două săptămâni, folosind toate aparatele radar din dotare, în zonele și pe traseele cu risc accidentogen ridicat.
Reamintim conducătorilor auto că limitele legale de viteză sunt următoarele:
Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.
Limitele maxime de viteză în afara localităţilor sunt : pe autostrăzi – 130 km/h; pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) – 100 km/h; pe celelalte categorii de drumuri – 90 km/h.
Serviciul Rutier Neamț recomandă conducătorilor auto să respecte regimul legal de viteză, atât în localități, cât și în afara acestora, pentru prevenirea producerii de evenimente rutiere.
foto http://www.evenimenteoradea.ro/
PUBLICITATE