Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț au intervenit astăzi, în jurul orei 13:30, într-o misiune de degajare animale moarte din apă.
Potrivit ISU Neamț, pompierii au fost înștiințați de către dispecerul de la Hidroelectrica că pe canalul de la microhidrocentrala de la Săvinești plutesc 6 porci.
A fost înștiințată DSVSA pentru a trimite la fața locului echipe specializate.
În sprijin, un echipaj de pompieri de la Detașamentul Piatra Neamț cu o autospecială complexă de intervenție și o barcă s-a deplasat la locul indicat. – a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț
Pompierii au scos cei 6 porci din apă și i-au predat autorităților competente.
PUBLICITATE