NEAMȚ: Olimpiada județeană de Limbi Romanice (franceză, italiană, spaniolă)

Sâmbătă, 16 martie 2019, s-a desfășurat proba A (scrisă) a Olimpiadei de Limbi Romanice (franceză, italiană, spaniolă), la Școala Gimnazială nr. 8 Piatra Neamț (gimnaziu – clasele a VII-a și a VIII-a) și Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu Piatra Neamț (liceu).

Au participat 71 de elevi la franceză, 16 la italiană și 3 la spaniolă.

Sâmbătă, 23 martie 2019, s-a desfășurat proba B (înțelegerea textului audio și exprimarea orală) a Olimpiadei de Limbi Romanice (franceză, italiană, spaniolă), doar pentru clasele a IX-a, a X-a, a XI-a, a XII-a, la Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu Piatra Neamț.

Au participat 32 elevi la franceză, 14 la italiană și  2 la spaniolă.

După susținerea celor două probe și soluționarea contestațiilor la proba scrisă, precum și după efectuarea clasamentului național în vederea suplimentării locurilor, s-a definitivat lotul județului pentru etapa națională, unde punctajul obținut trebuie să fie de cel puțin 85 de puncte.

Aveți mai jos lotul final pentru etapa națională (care va avea loc în perioada 18.04-23.04 la Bistrița – franceza și 22.04-26.04 la Hunedoara – italiana și spaniola).

De asemenea, găsiți toate premiile obținute la faza județeană a Olimpiadei de limbi Romanice (franceză, italiană, spaniolă).

LOTUL NAȚIONAL

LIMBA FRANCEZĂ

Nr.crt. Numele și prenumele Clasa Unitatea școlară Profesor îndrumător
  1. 1
BENȚEA R. IULIA 7 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE ALECSANDRI” ROMAN ARUȘTEI DANA
  1. 5
CIOLAC A.C. DELIA ELENA 8 LICEUL „VASILE CONTA” TÂRGU NEAMȚ STAFIE RALUCA
  1. 2
VELEȘCU C.V. ANDREEA-REBECA 9 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

HIZAN RALUCA
  1. 4
BULAI M. NARCIS MĂDĂLIN 10 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

RĂCHIERU TEODORA
  1. 6
COROIU R. VIOLETA ELENA 11 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

COCUȚ OTILIA
  1. 8
HUȚANU D. MARIA-RUXANDRA 12 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

DORNESCU PAULA
  1. 3
STAFI V.F. FLORINA-THEONA 12 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

DORNESCU PAULA

LIMBA ITALIANĂ

Nr.crt. Numele și prenumele Clasa Unitatea școlară Profesor îndrumător
  1. 1
ARUXANDEI V. ALEXANDRU NICOLAE 8 ȘCOALA GIMNAZIALĂ BORLEȘTI ENACHE CĂTĂLINA
  1. 5
CHIRILĂ C.F. GEORGE-ADRIAN 9 LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC-ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
  1. 2
LEON V.E. ALEXANDRA-GEORGIANA 9 LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC-ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
  1. 4
POLOBOC I. MIRUNA IOANA 10 COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
  1. 6
DĂMIAN C. SARA 11 COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
  1. 8
PUIU D.L. SELENA-ANDREEA 11 LICEUL DE ARTĂ „VICTOR BRAUNER” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
  1. 3
GAVRILUȚĂ C.O. IULIA-IUSTINA 12 COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA
CAEA M.C. ANNA MARIA GABRIELLA 12 COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA

LIMBA SPANIOLĂ

Nr.crt. Numele și prenumele Clasa Unitatea școlară Profesor îndrumător
  1. 1
IACOBUȚ V. ALEXANDRA-PAULA 12 COLEGIUL NAȚIONAL

„ROMAN-VODĂ” ROMAN

MÎRZA-CRISTEA OANA

PREMII

LIMBA FRANCEZĂ

CLASA A VII-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
BENȚEA IULIA ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE ALECSANDRI” ROMAN ARUȘTEI DANA 94.00 I
CHILE CARINA ELIZA ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂMĂȘENI DUDĂU CARMEN 92.00 II
PAVĂL DIANA RUXANDRA LICEUL „VASILE CONTA” TÎRGU NEAMȚ STAFIE ELENA RALUCA 92.00 III
LEPELIN PARIS LAURA LICEUL „VASILE CONTA” TÎRGU NEAMȚ STAFIE ELENA RALUCA 90.50 M
ISTRATE ELENA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 BICAZ PANȚÎR VIOLETA 86.00 M
NEMȚANU ALEXANDRA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 PIATRA-NEAMȚ GALAN GABRIELA 80.00 M
URSU ELENA PATRICIA LICEUL „VASILE CONTA” TÎRGU NEAMȚ STAFIE ELENA RALUCA 80.00 M

CLASA A VIII-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
CIOLAC DELIA – ELENA LICEUL „VASILE CONTA” TÂRGU-NEAMȚ STAFIE RALUCA 96.00 I
DOLCEANU CRISTIANA – ELENA LICEUL „VASILE CONTA” TÂRGU-NEAMȚ TUDOSE CĂTĂLINA 95.50 II
APETREI FLAVIA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA-NEAMȚ MITREA LOREDANA 94.00 III
GAMAN DENISA – ELENA LICEUL „VASILE CONTA” TÂRGU-NEAMȚ STAFIE RALUCA 91.00 M
COSMA MARTA – ELENA ȘCOALA GIMNAZIALĂ DOMNEASCĂ TÎRGU NEAMȚ ANTON MARINELA 86.50 M
LECUȘESCU MAGDA – MIHAELA LICEUL „VASILE CONTA” TÂRGU-NEAMȚ STAFIE RALUCA 85.00 M
BARCAN MARIA TEODORA ȘCOALA  GIMNAZIALĂ BORLEȘTI HUȘTIU IOANA 81.00 M

CLASA A IX-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
VELEȘCU ANDREEA REBECA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ HIZAN RALUCA 92.50 I
MOCANU ERIKA ELENA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN DORNESCU PAULA 91.00 II
MIRCESCU MARIA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN RĂCHIERU TEODORA 90.00 III
ALEXANDRU ANTONIA IOANA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN DORNESCU PAULA 89.00 M
MANOLE MIRUNA – IOANA COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE” MIHAI SIMONA 87.00 M
GORCIOAIA ANCA ELENA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN RĂCHIERU TEODORA 86.00 M
GRASU OCTAVIAN – FLORIN LICEUL „CAROL I” BICAZ UŢĂ ANGELA 85.25 M
VIERU RALUCA ELENA LICEUL TEHNOLOGIC „VASILE SAV” ROMAN LOZONSCHI CARMEN 85.00 M
PINTILIE ALIANA ELENA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ” ROMAN DORNESCU PAULA 83.50 M
CĂDEREA MARIA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ HIZAN RALUCA 82.00 M
MACIUJEC DAVID COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ GRIGORI CRISTINA 82.00 M
MIHĂILĂ ELENA ALEXANDRA COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA NEAMȚ ENE RALUCA 80.00 M

CLASA A X-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
BULAI NARCIS MĂDĂLIN COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN RACHIERU TEODORA 88.75 I
ISTRATE TEODORA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ MITREA LOREDANA 88.25 II
ALUCĂI ANA-MARIA COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE” TÎRGU NEAMȚ TEODORESCU VALENTIN 82.50 III
IGNAT CARMEN – MIHAELA COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE” TÎRGU NEAMȚ LUCA ROXANA 82.50 M
LICIU VASILE ȘTEFAN COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ HIZAN RALUCA 82.00 M

CLASA A XI-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
COROIU VIOLETA ELENA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN COCUȚ OTILIA 85.00 I
IFTIME ANDREEA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ GRIGORI CRISTINA 83.50 II

CLASA A XII-A

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PUNCTAJ PREMIU
HUȚANU MARIA RUXANDRA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN DORNESCU PAULA 95.75 I
STAFI THEONA FLORINA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN DORNESCU PAULA 88.50 II
PARMAC TEODORA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ MANCAȘ MARGARETA 82.50 III

LIMBA ITALIANĂ

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR CLASA PUNCTAJ PREMIU
ARUXANDEI ALEXANDRU NICOLAE ȘCOALA GIMNAZIALĂ BORLEȘTI ENACHE CĂTĂLINA 8 86.00 I
JOIMIR ȘTEFAN ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DANIELA CUCIUC” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 8 80.00 II
CHIRILĂ GEORGE – ADRIAN LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 9 98.50 I
LEON ALEXANDRA – GEORGIANA LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 9 96.62 II
DANILĂ SONIA – ANDREEA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 9 94.00 III
ION LARISA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 9 91.75 M
POLOBOC MIRUNA IOANA COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 10 94.75 I
HUMĂ IOANA SERENA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 10 92.37 II
CAZAN ALESIA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 10 90.00 III
AVĂDĂNII ANA-MARIA LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 10 72.00 M
DĂMIAN SARA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 11 95.50 I
PUIU SELENA LICEUL DE ARTĂ „VICTOR BRAUNER” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 11 88.00 II
MACOVEI ANA MARIA LUIZA LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 11 85.00 III
GAVRILUȚĂ ELENA – IUSTINA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 12 98.50 I
CAEA ANNA MARIA GABRIELLA COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ” PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 12 88.00 II
SOCEA ALEXANDRA LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC ADMINISTRATIV PIATRA NEAMȚ ENACHE CĂTĂLINA 12 81.50 III

LIMBA SPANIOLĂ

NUMELE ȘI PRENUMELE ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR CLASA PUNCTAJ PREMIU
ANDREI ȘTEFANIA-VASILICA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN MÎRZA-CRISTEA OANA 10 82.75 I
IACOBUȚ ALEXANDRA-PAULA COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN-VODĂ” ROMAN MÎRZA-CRISTEA OANA 12 93.20 I
loading...