NEAMȚ: Elevă din Neamț, selectată la Școala de vară a Universității Oxford

Letiția Asavei, elevă la Colegiul Național „Calistrat Hogaș” din Piatra-Neamț este singura nemțeancă admisă la cursurile Școlii de vară a Universității Oxford (în perioada 24 august – 1 septembrie).

Pentru cele 24 de locuri oferite elevilor români, au fost depuse 310 aplicații.

Procesul de selecție a fost extrem de dificil. Echipa a trebuit să selecteze cei mai potriviți candidați din sute de aplicații reușite. Dosarele au cuprins un formular online cu mai multe întrebări, un portofoliu digital și o recomandare din partea unui profesor/ mentor/ angajator.

Programul școlii de vară va include cursuri multidisciplinare, seminarii, ateliere și tutoriale inspirate din modul de predare folosit la prestigioasa Universitate.

Finaliștii de anul acesta care vor fi susținuți cu o bursă integrală care acoperă toate costurile celor 8 zile în Oxford sunt:

1. Asavei Letiția  –  Colegiul Național „Calistrat Hogaș”, Hangu/Neamț

2. Bordincel Corina-Elena  –  Liceul „Constantin Brâncoveanu”, Horezu/Vâlcea

3. Bucur Alina  –  Colegiul Național „Barbu Știrbei”, Călărași/Călărași

4. Ciobanu Emilia-Ioana  –  Colegiul Naţional „Nichita Stănescu”, Ploiești, Albești-Muru/Prahova

5. Cioplea Sorina Nicoleta Mădălina  –  Liceul Tehnologic „Matei Basarab”, Tamna/Mehedinți

6. Firezar Natalia  –  Colegiul Național Iulia Hasdeu, București

7. Găman Ariana  –  Liceul Teoretic „Ioniță Asan” Caracal, Caracal/Olt

8. Gherasim Teodor-Samuel  –  Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuți/Suceava

9. Herciu Luisa-Emanuela  –  Colegiul Național „Gheorghe Vrânceanu”, Bacău/Bacău

10. Mărtoiu Maria Daria  –  Colegiul Economic „Ion Ghica”, Târgoviște/Dâmbovița

11. Mihai Dragoș-Alin  –  Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați/Galați

12. Mihai Sînziana – Petruța  –  Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava/Suceava

13. Mușuroi Alina-Maria  –  Colegiul Național „Ion Minulescu”, Slatina/Olt

14. Păcurar Marta Domnica  –  C. N. „Iancu de Hunedoara”, Hunedoara/Hunedoara

15. Pandelică Mihai-Lucian  –  Colegiul Național „Ion C. Brătianu”, Pitești/Argeș

16. Șandru Robert-Ștefan  –  Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Târgu Jiu, Turceni/Gorj

17. Sârghi Elena  –  Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad, Rânzești/Vaslui

18. Staicu Constantin-Daniel  –  Colegiul Național „Gheorghe Roșca Codreanu”, Bârlad/Vaslui

19. Stanca Daniel Dragoș  –  Colegiul „Național Vasile Alecsandri”, Bacău/Bacău

20. Strugariu Teodora-Georgiana  –  Colegiul Național „Petru Rareș”, Suceava/Suceava

21. Suciu Ionela Mihaela  –  Liceul Tehnologic “Petru Maior”, Urisiu de Jos/Mureș

22. Țibuleac Bogdan-Ionuț  –  Colegiul Național „Petru Rareș”, Șerbăuți/Suceava

23. Utiu Valentina-Simina  –  Liceul Teoretic „Ana Ipătescu”, Gherla/Cluj

24. Viziteu Samuel  –  Colegiul Economic „Octav Onicescu”, Botoșani/Botoșani

loading...