Național: Simona Halep a câștigat finala de la Wimbledon

Simona Halep a câștigat finala feminină de la Wimbledon după un meci cu adevărat istoric.

Halep, prima româncă ajunsă în ultimul act al grand slamului londonez, a învins-o pe Serena Williams cu scorul de 6-2, 6-2.

Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, s-a calificat pentru prima dată în finala turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-3, în 72 de minute, pe jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, o mai veche adversară, numărul 8 mondial şi cap de serie numărul 8.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ ANUNȚUL DE MAI JOS

Simona Halep a pierdut doar un singur set la Wimbledon. S-a întâmplat în turul secund, contra Mihaelei Buzărnescu (53 WTA), când scorul a fost 6-3, 4-6, 6-2.

Halep s-a aflat la prima prezență în finala de la Wimbledon, în această ediție depășindu-și cel mai bun rezultat, obținut în 2014, semifinală pierdută contra lui Eugenie Bouchard.

De asemenea, constănțeanca avea un singur titlu de Mare Șlem în palmares, obținut în 2018, la Roland Garros.