Astăzi, în jurul orei 18.00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe strada Piața Ștefan cel Mare (trecerea pentru pietoni de la Unic).
Din primele cercetări a reieșit că în timp ce un tânăr în vârstă de 18 ani, din Piatra-Neamț, conducea un autoturism pe strada Piața Ștefan cel Mare, ar fi acroșat o minoră de 12 ani, care era angajată în traversarea străzii.
Potrivit surselor noastre, fata ar fi traversat strada pe marcajul pietonal, pe culoarea roșie a semaforului.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
PUBLICITATE