Cei 9 elevi ai Colegiului Național „Petru Rareș” din Piatra-Neamț, care au câștigat Premiul I (medalie de aur) la concursul internațional „Space Settlement Contest” (vezi articol AICI) au nevoie de bani pentru a putea ajunge în SUA și a-și revendica premiul.
Mai jos, mesajul acestora:
„Numele meu este Meynaghi-Aghdam Alexandru, și vă transmit acest mesaj din partea echipei Delphos a Colegiului Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț. Numele „Delphos” corespunde proiectului nostru lansat către NSS Space Settlement Contest 2023, un concurs internațional despre crearea unui habitat extraterestru ce are să susțină viața umană în cadrul căruia am obținut First Prize (medalie de aur). Am concurat alături de alți 26725 de elevi din 19 țări diferite, ce au realizat 4567 proiecte.
(n.red. vezi rezultatele AICI)
Pentru rezultatul obținut, suntem invitați la International Space Development Conference 2023, cea mai mare conferință internațională despre explorarea spațiului, susținută în Frisco, Texas, USA, pentru a ne prezenta proiectul și a ne revendica premiul în fața reprezentanților celor mai implicate organizații, agenții și firme din acest domeniu.
Cu toate acestea, unicul impediment la momentul actual este cel financiar, pentru o astfel de călătorie având nevoie de aproximativ 32.000 €, pentru transport și șederea acolo. Suntem dispuși să menționăm și să promovăm sponsorul prin materialele promoționale pe care le vom crea și să îi purtăm sigla pe tricourile echipei.
Suntem recunoscători pentru orice sumă. Plecarea este programată pe data de 23 mai și sperăm ca până atunci să strângem fondurile mai sus precizate. Vă mulțumim anticipat!”
Sponsorizare prin Colegiul Național Petru Rareș:
- Plătile în lei se vor face în contul: RO09BRDE280SV14100922800, deschis la BRD. Plățile în euro se vor face în contul: RO56BRDE280SV79196682800, deschis la BRD.
Sponsorizare prin Asociația de părinți Petru Rareș:
- Plătile în lei se vor face în contul: RO71BTRLRONCRT0278119301, deschis la Banca Transilvania
- Profesor coordonator: Oniciuc Grigoruță
- Telefon: +40751133613
- E-mail: [email protected]
- Elev reprezentant: Meynaghi-Aghdam Alexandru
- Telefon: +40743750155
- E-mail: [email protected]
- Telefon: 0233213751
Mai jos, contractele de sponsorizare:
Contract de sponsorizare CNPR_DELPHOS_2023
Contract sponsorizare Asociatia de Parinti_DELPHOS_2023