Un șofer din Suceava a accidentat un bărbat de 53 de ani, din Neamț, după care a părăsit locul accidentului. Victima a murit a doua zi la spital.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Neamț, accidentul a avut loc miercuri, 6 decembrie, în jurul orei 18.40, pe sectorul de drum DN2-E85, în localitatea Secuienii Noi.
Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că, pe partea carosabilă, se află o persoană căzută, posibil victima unui eveniment rutier.
„Polițiștii s-au deplasat la fața locului stabilind că este vorba despre un bărbat, în vârstă de 53 de ani, din localitatea Secuienii Noi.
Acesta a fost preluat de un echipaj medical și transportat la spital, iar la data de 7 decembrie, cadrele medicale au declarat decesul acestuia.
În urma investigațiilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că în accident a fost implicat ansamblul de vehicule condus de un bărbat în vârstă de 47 de ani, din județul Suceava.” – a transmis IPJ Neamț
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările cu privire la săvârșirea infracțiunilor de „ucidere din culpă” și „părăsirea locului accidentului”.